PROJEKT

Rozsiahla murovaná stavba s veľkými preskleniami

Stavba je situovaná na mimoriadnom pozemku v blízkosti golfového ihriska a horského potoka v zastavanom prostredí, pričom je implantovaná na pozemok tak, aby maximálne využívala jeho rozmery a orientáciu. Vďaka tomu vznikol  priestor na veľkolepý pôdorys domu, ale aj funkčné stavby ako garáž, prístrešky na auto a altánok. Dom je zhmotnený prostredníctvom murovanej konštrukcie a poctivých drevených okien strategicky umiestnených na fasáde takým spôsobom, aby sa maximalizoval prienik prirodzeného svetla. Na strechu bola využitá betónová strešná krytina.

Vstup do domu je tvorený príjazdovou cestou a odstavnou plochou. Vstupný priestor domu je krytý štvormetrovým predsunutím strechy, čo mu dodáva monumentálny výraz a zároveň z funkčného hľadiska vytvára prekrytie terás domu, čo najmä v horskom prostredí umožňuje ich celoročné využívanie.
Spodnú – spoločenskú časť – tvorí veľkolepá obývačka s dvojnásobnou výškou a s jedálňou. Tomuto priestoru s panoramatickým presklením, tiahnucim sa po celej dĺžke domu, kraľuje mimoriadny kozub obložený kameňom. Dispozičné riešenie s galériou dodáva priestoru mimoriadny objem a spontánne spája spoločenský priestor so spálňami na poschodí. Kuchyňa je samostatná, s originálnou pizza pecou v rustikálnom duchu a s funkčným stredovým ostrovčekom maximalizujúcim funkčnosť a pracovnú plochu. Spoločenská časť je priamo prepojená so sugestívnou zimnou záhradou a s miestom pre vírivku. V spodnej časti sa tiež nachádza toaleta, spálňa so samostatnou kúpeľňou a samostatným východom na malú autonómnu terasu. Podhľady stropu v interiéri sú priznané a drevené trámy, klieštiny a krokvy dotvárajú vzdušnosť a veľkoleposť celej spoločenskej časti domu, ktorá je ódou na dizajnérske princípy otvorenej dispozície.

Pozornosť na poschodí na seba strháva otvorená galéria, z ktorej je spustený cez dve poschodia dizajnový luster. Okrem toho sú v hornej časti tri izby. Jedna izba netypicky disponuje vnútornými okenicami smerujúcimi do interiéru a pohľadmi do galérie. Horná spálňa je spojená s veľkou kúpeľňou a východom na vrchný balkón. Ten je podopretý stĺpmi, a tak zároveň kryje spodnú terasu spálne a zabezpečuje jej dostatočnú intimitu.

Na základe prirodzeného kontextu projektu boli vybrané materiály, farby i textúry a dizajn interiéru aj zariadenie tak opäť maximálne odrážajú náš rukopis. Využili sme pri jeho realizácii poctivé a surové prírodné materiály – kameň, drevo, ale aj sklo. Tento raz však tak, aby pôsobili súčasne, moderne a dokonale dopĺňali zvolené umelecké diela.

Typ stavby

murovaná

Rozloha

491 m2

Počet podlaží

2

Počet izieb

7

Počet kúpeľní

3

Domáce spa

nie

Garáž

áno