PROJEKT

Drevostavba z fínskeho dreva

Programovú a konštrukčnú logiku domu pri tomto projekte vytvára drevená rámová konštrukcia, pričom jej obrysy sú odkazom na kvalitu a hodnotu takéhoto spracovania. Zároveň sme brali do úvahy jemnú integráciu stavby do malebného okolia a konečným výsledkom je efektívny a kompaktný dom, ktorý je na prvý pohľad zameraný na prírodu. Stavba je typická najmä strešnými vikiermi. Ich realizácia z funkčného hľadiska zabezpečila zvýšenie výšky stropu a akvizíciu priestoru, zároveň z hľadiska umiestnenia znásobila intímne výhľady na okolie a Vysoké Tatry. Pri realizácii sme sa držali našej architektonickej filozofie a charakteristického štýlu a maximálny priestor tak dostalo opäť fínske drevo.

Súčasťou domu je aj vyvýšená terasa zaberajúca celú šírku stavby. Eliminovala sa tým síce bezbariérovosť domu, avšak východiskový bod, kde sa začalo citlivé navrhovanie architektúry určila bezprostredná blízkosť horského potoka. Táto existujúca topografia tak mala vplyv na konečné riešenie exteriéru.

Interiér je definovaný veľkým spoločenským priestorom s otvorenou galériou a kozubom. Ten je vnútorný a vonkajší zároveň a rovnako tak prechádza plynulo do exteriéru aj spoločenský priestor spojený s terasou prostredníctvom strategicky umiestneného presklenia. Cez otvorenú galériu je spustený z vrchného poschodia luster, ktorý je dizajnovým „wow“ efektom spoločenskej časti. Na prízemí sa okrem toho nachádza kuchyňa s jedálňou a taktiež spálňa, šatník, kúpeľňa a technická miestnosť.
Vrchnému prostrediu dominuje taktiež otvorená galéria a nachádzajú sa tu dve izby, každá s vlastnou kúpeľňou. Osobitý dôraz sme kládli na prirodzenú svetlosť priestoru, svetlo ráno spontánne budí majiteľov a večer je zas z izieb krásny výhľad na zapadajúce slnko. Dizajnovú koncepciu uzatvára zvolená paleta neutrálnych tónov, ktoré napodobňujú prírodu okolia.
Súčasťou exteriéru je garáž pre dve autá vizuálne a architektonicky korešpondujúca s domom.

Typ stavby

drevostavba

Rozloha

105 m2

Počet podlaží

prízemie + podkrovie

Počet izieb

4

Počet kúpeľní

3

Domáce spa

nie

Garáž

áno